Kvartalsinfo Q1 – 2016

Publicerad torsdag, 18 februari 2016

Kvartalsinfo Q1 – 2016

Hej medlemmar i BRF Midsommarbuketten,

Som ni säkert har märkt har poolrenoveringen startat. Arbete kan pågå vissa helger, utöver vardagar, dock ska inga ljudstörande moment utföras helgtid. Innergårdsporten till Midsommargränd 4 kommer vara avstängd under vissa perioder pga poolrenoveringen. Material kommer även tas in via Midsommargränd 4 och Tellusborgsvägen 55. Poolen kommer vara klar tills poolöppnandet i början av juni.

Alla som bor på våningsplan 1 kommer få en stamspolning nu under våren. Vår fastighetsförvaltare Nytorget kommer sköta hanteringen av detta och avisera till samtliga berörda.

Några portar ut mot gatan är slitna och kommer renoveras, detta kommer ske under våren/sommaren.

Likt förra våren kommer vi ha en vårstädning, där vi hoppas att så många som möjligt av föreningens medlemmar vill vara med. Datumet är 14:e maj, mer info kring detta kommer när vi närmar oss men boka gärna redan nu in det.

Vi hade under hösten ventilationskontroll i hela fastigheten och en sak som kom upp var att många filter i fläkten ovanför spisen inte är rengjorda. Tänk på att plocka ner fläktfiltret och tvätta delarna i diskmaskinen åtminstone ett par gånger per år.

Tänk på att titta på föreningens hemsida innan ni gör förändringar i lägenheten, där står vad ni får göra och när ni ska informera styrelsen.

I tvättstugan på Midsommargränd 2 kommer en mangel installeras, den är beställd och kommer installeras så snart den kommer hit. Ni som använder tvättstugorna, glöm inte att ta bort er tvättcylinder när ni tvättat så den inte låser tiden nästa månad om ni ej tvättar då.

Slutligen vill vi informera om vad som gäller kring fastighetsjouren, nedanstående två delar ingår EJ i fastighetsjouren;

– – Hissarna. Om det är problem med hissarna ringer ni KONE, info finns i hissarna och trappuppgångarna.

– – Garageporten. Om porten inte fungerar, kontakta Aren eller Lasse i styrelsen, kontaktuppgifter finner ni i varje port.

Mer löpande info kring vad som händer i vår förening läggas upp på hemsidan www.midsommarbuketten.se så håll koll där, håll gärna koll även på vår facebooksida.

Mvh

Styrelsen

468 ad